Cold Reading – Techniki #2
Ten wpis jest częścią serii na temat cold reading, więc jeżeli stykasz się po raz pierwszy z tym pojęciem, kliknij TUTAJ.
Typowe problemy życiowe
Zimny odczyt jest umiejętnością wymagającą elastyczności od osoby wykonującej. To znaczy, że w zależności od osoby, jakiej „wróżymy” powinniśmy zmieniać nasze przedstawienie. Nie zawsze możemy osobie 20-letniej i 60-letniej mówić tych samych rzeczy. Posiadają one inne doświadczenie życiowe, inaczej patrzą na świat, mają inne cele i priorytety. W tej właśnie metodzie pokażę, jak wczuć się w osobę i na podstawie wieku zbudować kilka zdań.
Zadanie: zrobić cold reading osobie mającej dwadzieścia kilka lat. Większość z ludzi, jako nastolatkowe myśleli, że po skończeniu szkoły kariera ruszy jak z kopyta. Ja sam mając naście lat myślałem, że po szkole od razu założę firmę, ale tak się nie stało 🙂 Osoba mająca dwadzieścia kilka lat dopiero rozwija swoją karierę i rzadko się zdarza, aby była w tym wieku usatysfakcjonowana swoim stanowiskiem. To coś normalnego, ale jednak ukrytego w każdym z nas.
„Czuje w tobie ukrytą frustrację, że nie wszystkie swoje umiejętności i pomysły zrealizowałeś w pełni. Jak byłeś młodszy miałeś bardzo ambitne plany i myślałeś, że po ukończeniu edukacji uda ci się znacznie szybciej je realizować. Gdy dojrzałeś uświadomiłeś sobie, że musisz wiele się jeszcze nauczyć i dałeś sobie czas na zdobycie nowych niezbędnych umiejętności. Jednak posmak frustracji został w Tobie z powodu tych bujnych nastoletnich marzeń”.
Cechy większości ludzi
Metoda polega na tym, że mówisz o cechach, które posiada większość ludzkości. Bardzo prosto jest wymyślić te cechy, wystarczy, że pomyślisz o sobie.
„Masz wielką potrzebę, aby ludzie Cię respektowali”.
„Myślisz w sposób oryginalny i niezależny. Nie akceptujesz tak po prostu, gdy ktoś narzuca Ci swoje zdanie”.
„Niektóre z twoich marzeń i celów są całkowicie nierealne”.
Można powiedzieć, że przedstawienie cold reading generalnie opiera się na tej technice. Jednak, też nie możesz strzelać jak z karabinu tymi zdaniami. Nie są one tak głębokie i nie chwytają za serce. Tak, więc gdy zauważysz, że obiekt przytaknął na takie zdanie to rozwiń cechę i zbuduj do niej kilka zdań w ten sposób:
Ty: „Jesteś bardzo krytyczny wobec swojej osoby”.
Obiekt: machnął głową w dół w geście przytaknięcia.
Ty: „Niekiedy długo rozmyślasz nad błędami, które popełniłeś. Przejmujesz się takimi rzeczami, o których ktoś inny by nie myślała dłużej niż kilka minut. Gdy myślisz o nich jesteś na siebie zły i często powtarzasz sobie „jak mogłem to zrobić.” Masz pretensje do samego siebie i pocieszasz się myśląc, że więcej tobie się to nie zdarzy”.
Z drugiej jednak strony może zdarzyć się, że osoba machnie głową przeczącą na takie zdanie. Musisz na to zareagować, bo w przeciwnym wypadku stracisz wiarygodność. Nie przejmuj się jest to bardzo proste, w tym momencie powiedz coś w tym stylu:
„Ale nauczyłeś się to przezwyciężać i rzadko twoje myśli męczą pretensje do samego siebie. Nauczyłeś się, jak bardzo niszczące może być użalanie się nad sobą i wolisz skupić się na rozwoju swoich umiejętności. Swoje błędy analizujesz logicznie, nie mając do siebie dużych wyrzutów, bo przecież każdemu zdarza się popełniać błędy”.
Jeżeli interesuje Cię temat zimnego odczytu i chcesz kolejne wskazówki, daj znać w komentarzach 🙂