Czytanie w myślach na podstawie kart
Zastanawiałeś się kiedyś jak mentaliści potrafią odgadnąć kartę, którą ktoś wybrał? Co więcej robią to bez żadnego forsowania, zręcznych przełożeń, a nawet bez dotykania wybranej karty. Wszystko opiera się na sile umysłu i czytaniu ludzkich myśli…, a przynajmniej tak to ma wyglądać.
Opisany poniżej trik to jedna z podstawowych metod odgadywania myśli na podstawie kart. Daje niesamowity efekt, a jednocześnie jest bardzo prosta w zastosowaniu.
Efekt
Mentalista bierze talię kart do ręki pokazując, że wszystkie karty są różne i przekłada ją kilka razy. Jeśli widz ma ochotę również może to zrobić. Następnie odwraca głowę i przelatuje karty przed oczami widza do momentu aż ten nie powie „stop”. Wybraną kartę widz wyjmuje z tali, spogląda na nią i chowa do kieszeni. Teraz mentalista odwraca się i po dłuższej chwili namysłu bezbłędnie odgaduję kartę, która znajduję się w kieszeni widza.
Zazwyczaj, gdy słyszymy najsłynniejsze zdanie iluzjonistów „wybierz dowolną kartę”, spodziewamy się, że zostanie ona odgadnięta poprzez jej wcześniejsze sforsowanie lub zręczne przekładanie, które ma odwrócić naszą uwagę. Tym większe jest zdziwienie widza, gdy w opisanym powyżej triku czegoś takiego nie ma. Jest to czysty efekt i co więcej można go powtórzyć wielokrotnie tej samej osobie i zawsze może to być inna karta.
Sekret
Wszystko oparte jest na odpowiednim ułożeniu kart. Tak, to już cały sekret. Jednak by ułożyć je w takiej kolejności, by bez trudu zapamiętać ich kolejność trzeba znać pewien system.
Oto prawidłowa kolejność kart:
8, król, 3, 10, 2, 7, 9, 5, dama, 4, as, 6, walet
Jak może zauważyłeś w powyższym ułożeniu znajduję się 13 kart, także siłą rzeczy w całej talii powstaną 4 takie sekwencje. Teraz jedynie musisz nauczyć się tej kolejności na pamięć. By ułatwić Ci to zadanie poniżej podaję historyjkę, którą mentaliści nagminnie wykorzystują w wielu swoich numerach z kartami.
Eight Kings Threatened To Save Nine Fine Queens For One Sick Jack
Być może zastanawiasz się w jaki sposób powyższa historyjka miałaby Ci pomóc w zapamiętaniu kolejności karta, ale jeśli dobrze się przyjrzysz to zauważysz, że każde słowo obrazuje odpowiednią kartę. Przyjrzyjmy się temu bliżej:
8 – Eight
K – Kings
3 – Threa…
10 – …Ten…
2 – To
7 – Save
9 – Nine
5 – Fine
D – Queens
4 – For
A – One
6 – Sick
W – Jack
Każde słowo brzmi podobnie do wymawianej cyfry lub figury. Możesz oczywiście wymyślić własną historyjkę i to nawet po polsku. Jednak z doświadczenia wiem, że jeśli oswoisz się z powyższą metodą, to nigdy Cię nie zawiedzie.
Skoro mamy już ułożone wartości kart, to teraz musisz zastosować pewien prosty schemat do kolorów. Tutaj posłużymy się tylko jednym słowem w języku angielskim, które brzmi:
CHaSeD
Każda wielka litera w tym słowie symbolizuje inny kolor w kartach (również po angielsku).
- C – Clubs (trefl)
- H – Hearts (kier)
- S – Spades (pik)
- D – Diamonds (karo)
Znając już kolejność wartości i kolorów kart jesteś w stanie przygotować całą talię do pokazania triku. Popatrz, jak to powinno wyglądać na przykładzie:
8 trefl (EightClubs), K kier (Kings Heart), 3 pik (Threa… Spades), 10 karo (…Ten… Diamonds), 2 trefl (To Clubs)…
Jak dojdziemy do waleta to ponownie kładziemy ósemkę w odpowiednim kolorze, tak by powstały wspomniane wcześniej cztery sekwencje po 13 kart.
Mając już te wiedzę jesteś w stanie wykonać ten imponujący trik, ale przeanalizujmy go jeszcze raz od początku. Wyciągasz talię ułożonych odpowiednio kart. Pokazujesz widzowi, że każda karta jest inna. Nie musisz się bać, że widz odkryje pewną prawidłowość w kartach, dla niego jest to przypadkowe ułożenie i na pewno nie doszuka się w tym podstępu. Następnie przekładasz kilka razy karty. Zauważ, że nawet jak zrobisz to parę razy, karty nie zmienią swojej kolejności. Dzieląc talię na dwie części górna karta pierwszego pakietu wylądują pod dolną kartą drugiego pakietu, czyli historyjka dalej będzie miała swoją ciągłość.
Bez obaw możesz pozwolić widzowi również przełożyć karty. Nie możesz tylko widzowi pozwolić przetasować kart. Teraz odwracasz głowę i pozwalasz osobie zatrzymać się na dowolnej karcie podczas przepuszczania kart przed jego oczami. Nie ma znaczenia na jakiej się zatrzyma, bo i tak będziesz w stanie
Praktyka
Widz zatrzymał się na jakiejś karcie. Pozwalasz mu ją zabrać z górnego pakietu kart i kładziesz go pod dolnym pakietem. Następnie spoglądasz na ostatnią kartę. Załóżmy, że jest to 7 karo. W myśli przypominasz sobie szybko historyjkę i umiejscawiasz siódemkę we właściwym miejscu: …To Save Nine
Już wiesz, że po siódemce jest dziewiątka (czyli karta widza), pozostaje tylko zgadnąć kolor. Skoro wiemy, że siódemka to karo, to patrząc na schemat CHaSeD, dziewiątka będzie miała kolor trefl. Wybrana karta to 9 trefl.
Jeśli znasz zasadę to ten trik jest bardzo łatwy do wykonania i potrafi zadziwić każdego. Nawet iluzjoniści, którzy przyzwyczajeni są do manipulacji zręcznościowej często nie wiedzą, jak to jest możliwe. Ważne jest by tego triku, jak zresztą wszystkich innych z dziedziny mentalizmu, nie traktować jak magicznej sztuczki. Tutaj najważniejsza jest gra aktorska i sprawienie wrażenia, że faktycznie potrafimy wejść w czyjś umysł i przeczytać jego myśli.
Bartosz ‘Buźka’ Gembski
Dzięki za ten wpis! Na pewno wykorzystam ten trik nie raz 🙂
Bedzie wiecej karcianych sztuczek w przyszlosci? bardzo mi sie to spodobalo 😀
Z pewnością kilka opiszemy w niedalekiej przyszłości 🙂