Zimny odczyt – Techniki
Zimny odczyt to umiejętność, przy pomocy której mentalista sprawia wrażenie, że ma nadprzyrodzone zdolności: potrafi czytać w myślach, rozmawiać ze zmarłymi, lub przewidywać przyszłość. W tym artykule zostaną umówione techniki wykorzystywane do tej sztuczki. Jeżeli nie czytałeś poprzednich wpisów, kliknij TUTAJ.
Cecha i jej zaprzeczenie
W tej technice należy wybrać jakąś cechę charakteru i jej przeciwność na przykład nieśmiałość i pewność siebie. Następnie dobudować do niej kilka zdań i obie cechy złączyć zwrotem „w pewnych okolicznościach”, „czasami” i tym podobne.
„Potrafisz być bardzo pewny siebie i wyrazić stanowczo swoje zdanie. Jednakże w niektórych okolicznościach twoja pewność siebie zanika. Czujesz w środku pewną blokadę, przez którą boisz się wyrazić swoje zdania. W takich sytuacjach wolisz po prostu milczeć i nie wychodzić przed szereg”.
Nie ma ludzi, którzy zawsze w każdej okoliczności byliby pewni siebie. Nawet, jeżeli nie pokazują tego, to mogą odczuwać niepokój w środku. Taki zimny odczyt pasuje, więc do każdego. Oczywiście w tym sposobie możemy mówić o całym szeregu ludzkich cech charakteru. Pracowity i leniwy, bezinteresowny i samolubny, spokojny i szalony… Każdy ma coś z ekstrawertyka i introwertyka, mimo, że te zestawy cech są przeciwne sobie
.
Pochlebstwo
Jest to technika, która służy do urobienia klienta. Mówimy mu ukryty komplement w gąszczu kilku zdań. Nie możemy przecież po prostu powiedzieć „generalnie jesteś uczciwym człowiekiem”. Jakby osoba nawet była na prawdę wyjątkowo uczciwym człowiekiem, to po usłyszeniu tego tak bezpośrednio pomyślałaby o Tobie, że jesteś lizusem. Poza tym musi być miejsce na pokaz twojego daru.
Należy to zrobić w ten sposób:
(Wszystko zależy od rodzaju zimnego odczytu jaki robisz. Jeżeli wróżysz z osobistych przedmiotów weź go do ręki i udawaj, że to bardzo interesujące)
„Wyczuwam, że właściciel tego przedmiotu jest osobą, której można zaufać. Powiedziałbym nawet, że jest to osoba bardziej uczciwa i dobroduszna niż większość ludzi. Nie jest to osoba perfekcyjna, ani święta, jednak w sytuacji ważnej, w takiej, kiedy rozumie, że coś się dzieje, jest to człowiek godny zaufania. Czuję, że kieruje się w życiu dobrymi wartościami. Stara się zawsze według nich postępować jednak nie zawsze jej się to udaje.”
Do tej techniki należy używać dobrze przemyślanych cech. Uczciwość do niej należy, ponieważ większość ludzi lubi o sobie myśleć w ten sposób. Zamiast uczciwość, możecie użyć przykładowo: ciepły, kochany, niezależny, pracowity, lojalny, mądry…
Może zdarzyć się sytuacja, że mówisz obiektowi o tym, że jest mądrzejszy od większości ludzi a on odpowie: „ja zawsze miałem problemy w szkole, nie zdałem matury, więc jak mogę być mądrzejszy od większości.” W tej sytuacji możesz użyć homonimie- dwa pojęcia określające ten sam wyraz. Odpowiadasz, że nie chodziło Ci o książkową mądrość tylko życiową. Dobrze wiesz, że nie radził sobie w szkole, ale za to w życiu podejmował mądre wybory. Jest mądry przez swoje życiowe doświadczenia. Mądrze wybiera przyjaciół i takie tam.
Ukryty dar
Zimny odczyt tą techniką jest nieco podobny do pochlebstwa, jednakże tym razem nie mówisz o cechach charakteru, a ukrytym darze lub talencie. Możesz powiedzieć osobie, że ma ukryty talent taneczny, aktorski, finansowy i tym podobne. Możesz też pójść dalej i powiedzieć, że ma potencjał na bycie medium.
„Czuje u ciebie dobrze rozwinięte mentalne zmysły. Każdy je ma jednak u twoje są dużo silniejsze niż u przeciętnego człowieka. Jesteś osobą, której zdarzają się dziwne sytuacje. Myślisz o kimś bez powodu i nagle ta osoba dzwoni do Ciebie! Siedząc samej w domu bez żadnego powodu czujesz potrzebę zrobienia makijażu i po jego skończeniu ktoś puka do twoich drzwi niezapowiedziany!”
Oczywiście, takie sytuacje się zdarzają. Jeżeli ktoś ogólnie dużo myśli o swoim życiu, o swoich znajomych i rodzinie to jest spore prawdopodobieństwo, że od czasu do czasu właśnie ktoś do niego zadzwoni, lub też niezapowiedziana zapuka do drzwi podczas myślenia. Statystycznie, więc się trafi tak, że właśnie osoba, o której się myśli zrobi to w tym samym czasie 🙂
Więcej technik w drugiej części.