Wystąpienie publicznie – przygotowanie
Przed czytaniem tego artykułu zapoznaj się z poprzednim artykułem klikając TUTAJ.
Pierwszą cechą dobrego mówcy jest odpowiednie przygotowanie. W jaki sposób? Poniżej prezentuję 3 proste wskazówki.
1. Zapoznaj się bardzo dobrze z tematem, o którym będziesz mówić.
Przykład: Jesteś organizatorem imprezy charytatywnej na rzecz chorego dziecka i będziesz musiał wygłosić przemówienie do zgromadzonych. Koniecznie dowiedz się, więcej o jego chorobie, o jego dotychczasowej walce, o tym, jak będzie przebiegało leczenie, ile będzie kosztować i tak dalej. Pomijam fakt, że widać po ludziach, kiedy mówią na tematy, o których nie mają pojęcia, a zwłaszcza widać to po mało doświadczonych mówcach. Wyobraź sobie sytuacje, że po Twoim wystąpieniu pada pytanie „ile dokładnie kosztuje leczenie?”. Zaczynasz się denerwować, kręcisz mówiąc „trudno powiedzieć”, jednak przestajesz być wiarygodny. Tak, więc odpowiednie przygotowanie jest obowiązkowe.
2. Przygotowanie głosu
-Prawidłowe oddychanie
Każdy oddycha, jednak mało kto zastanawia się nad tym procesem. Zdecydowana większość ludzi oddycha piersią, przez co głos jest słaby i stłumiony oraz oddech jest płytki. Podczas gdy oddychając przeponą, głos staje się miły i przyjemny dla ucha. Dzięki oddychaniu przeponowemu możemy wypowiadać dłuższe zdania bez potrzeby przerywania i zaczerpnięcia powietrza. Oddychanie przeponą również jest relaksujące, co wpływa pozytywnie na złagodzenie stresu lub maskowanie emocji. Bardzo prosto można przestawić się z oddychania piersią na oddychanie przeponą. Wystarczy wykonać parę razy kilka prostych ćwiczeń, a automatycznie przestawimy się na oddychanie przeponowe. Poniżej filmik instruktażowy.
-Ćwiczenie głosu
Siedząc teraz przez komputerem, czy smartfonem wyprostuj się, weź głęboki oddech i wydobądź z siebie następujące dźwięki „maaaaaaaaaaa”, „miiiiiiiiii”, „mooooooooooo”, „meeeeeeeeee”. Powtarzaj te dźwięki przez około 5-7 minut, po czym wypowiedz następujące zdanie „Jestem zaskoczony zmianą mojego głosu”.
3. Ubiór
Jeżeli chodzi o ubiór, sam stosuję pewną zasadę. Staram się być nieco bardziej elegancki niż moi słuchacze. Jeżeli grupa jest ubrana luźno, wtedy nakładam marynarkę codzienną jednak bez krawata i z rozpiętym kołnierzem. Jeżeli grupa jest ubrana elegancko wtedy obowiązkowo garnitur.
Podczas przygotowania do kolejnej prezentacji, przemówienia, wykładu, czy innej formy wystąpienia publicznego trzymaj się tych 3 punktów, a poczujesz jak wielka jest to zmiana jakości.