Zapamiętywanie snów – Znaki senne i dziennik snów
Jeżeli jesteś osobą, która nigdy nie pamięta swoich snów, albo pamięta sporadycznie, masz małe szanse na uzyskanie świadomości podczas snu. Pamiętanie snów jest jak pierwszy krok do tego, aby mieć świadomy sen. Poza tym osoba, która po przebudzeniu potrafi przypomnieć, o czym właśnie śniła, może używać jednej z najlepszej techniki, dzięki której uzyskuje się świadomość we śnie. Technika ta nazywa się znaki senne i opowiem o niej w dalszej części artykułu. Na szczęście na zapamiętywanie snów istnieje wiele sposobów.
1 Pozytywne nastawienie
Być może sam fakt, że czytasz ten artykuł, interesujesz się snami, sprawi, że po przebudzeniu będziesz pamiętać przynajmniej jeden swój sen. Jak to w ogóle możliwe? Za jedną z przyczyn zapominania snów opowiada sposób funkcjonowania mózgu. Może on filtrować sen jako coś zbędnego i kompletnie niepotrzebnego w życiu. Z czysto biologicznego podejścia, pamiętanie snów jest nam do niczego nie potrzebne. Bez tego możemy normalnie funkcjonować, więc mózg po prostu te informacje wypiera z naszej pamięci. Jeżeli czytasz teraz o tym jak śnić i będziesz myśleć na ten temat w ciągu dnia, filtr twojego mózgu może się przestawi i zapamiętasz swój sen. Zdziwiłbyś się, ale u wielu ludzi tak właśnie to działa. Dodatkowo możesz przed spaniem powtarzać zdanie „Zaraz zasnę i zapamiętam swój sen”. Takie powtarzanie może przynieść pożądany efekt.
2 Spokojne budzenie się
Kolejną z przyczyn zapominania snów jest zły sposób budzenia się. Zbyt głośny, denerwujący i nagły budzik może sprawić, że zostaniesz „ze snu wyrwany”, co skutkuje pustką w głowie. Polecam nastawiać budzik w głowie i budzić się naturalnie, (aby poczytać na ten temat więcej kliknij TUTAJ). Możesz też nastawiać budzik, który będzie na wyciągniecie ręki, narastającej głośności ze spokojnym dźwiękiem. Po przebudzeniu się wyłącz budzik i pozostań w łóżku w tej samej pozycji zastanawiając się nad tym co właśnie Ci się przyśniło.
3 Sen przed snem
Przed pójściem spać daj swojemu umysłowi swobodę działania, niech robi to, co podczas snu. Zamknij oczy i na przykład wyobraź sobie, że jesteś na pięknej wyspie i dzieje się jakaś akcja. Wczuj się w to i pozwól umysłowi, aby wziął to za sen. Po pewnym czasie przerwij tę zabawę i skieruj uwagę na prawdziwym świecie. Usłysz, jak jedzie samochód za oknem, szum liści, tykanie zegarka. Następnie przypomnij sobie to, co właśnie Ci się „śniło”. Nie ruszając się otwórz oczy i mniej satysfakcje, że pamiętasz swój sen.
4 Technika WBTB (Wake Back To Bed)
Pisałem o tej metodzie we wpisie Świadomy sen – Techniki
5 Nic na siłę!
Jeżeli mimo stosowania wszystkich technik nie możesz zapamiętać snu, musisz zrobić sobie około tydzień przerwy. Problem może tkwić w presji, jaką narzucasz na siebie. Jeżeli podejdziesz do tego na luzie, być może beż żadnej techniki po wstaniu będziesz pamiętać swój sen. Tako samo jest, gdy na przykład pamiętasz codziennie po 3 sny i nagle 4 dni nic, ani jednego. Nie traktuj tego jako porażki tylko po prostu machnij ręką i poczekaj aż przejdzie sama ta zła seria.
Znaki senne
Znaki senne to najczęściej występujące we śnie: rzeczy, osoby, rośliny, zwierzęta i cokolwiek innego. Jeżeli często śni się Tobie czerwony samochód jest on twoim znakiem sennym. Jeżeli śni się Tobie często kaktus jest on twoim znakiem sennym. Gdy rozpoznasz swój znak senny będziesz w stanie zyskiwać świadomość we śnie. Możesz znak senny połączyć z Testem Rzeczywistości, co sprawi, że skuteczność tej metody będzie wynosić 100%. W praktyce wygląda to tak: śnisz o czymś i nagle widzisz czerwony samochód, wiesz, że to twój znak senny, więc orientujesz się, że właśnie śnisz. Aby przekonać się na 100% wykonujesz test rzeczywistości i masz całkowitą kontrolę nas snem.
Dziennik snów
Zapisywanie snów pozwoli Tobie znaleźć swój znak senny. Gdy wstaniesz poleż chwilę jeszcze i pomyśl, o czym właśnie śniłeś. Odtwórz jak najwięcej szczegółów, a następnie zapisz to w zeszycie, na komputerze, czy gdziekolwiek chcesz. Jeżeli potrafisz rysować może dodać jakiś rysunek. Dzięki systematycznemu zapisywaniu snów będziesz nie tylko w stanie lepiej je zapamiętywać, ale również odkryjesz swój znak senny.