10 filmów psychologicznych, które warto obejrzeć
Prezentujemy 10 filmów psychologicznych, które warto obejrzeć. Pełne zrozumienie opisanych poniżej filmów wymaga od widza wytężenia szarych komórek. W niektórych przypadkach obejrzenie dwukrotne jest koniecznością. Kilka z nich porusza ważne kwestie i pozwala inaczej spojrzeć na świat. Na każdym z nich stracisz poczucie czasu i całkowicie wciągniesz się w fabułę.
Mr. Nobody
Mr. Nobody to film opowiadający o 118-letnim dziadku, który na łożu śmierci opowiada historię swojego życia. Sęk w tym, że jego opowieści się wykluczają. W jednej z nich zginął jadąc na motocyklu w wieku 16 lat. W innej utopił się w basenie w swojej willi będąc już w wieku średnim, a jeszcze w innej zginął w katastrofie statku kosmicznego. Film zmusza widza do zastanowienia się nad sensem życia, nad istotą miłości, a także zwraca uwagę na to, że jedna decyzja może całkowicie zmienić życie.
K-PAX
K-PAX opowiada historię sceptycznego doktora Powella oraz Prota podającego się za przybysza z planety, K-PAX. Każda minuta filmu daje nowe przesłanki uwiarygodniające wersję, iż Prot naprawdę przybył z innej planety na ziemię. Potrafi między innymi opisać z zaskakującą precyzją układ słoneczny, w którym rzekomo znajduje się jego planeta i wie rzeczy o kosmosie jakby był wybitnym naukowcem w tej dziedzinie. Lecz równocześnie przybywają dowody na to, iż Prot jest po prostu chorym psychiczne człowiekiem. Reżyser nie daje nam odpowiedzi na tacy. Widz musi sam zdecydować, w którą wersję wierzyć.
Incepcja
Film przedstawia historię złodzieja potrafiącego wchodzić do świata snów. Robi to w celu kradzieży informacji, lub też wszczepienia myśli śpiącemu. Incpepcja jest rozrywką na najwyższym poziomie, jednak, aby czerpać pełną radość z filmu trzeba nadążyć za akcją. Nie jest to jednak takie proste, ponieważ akcja rozgrywa się na kilku płaszczyznach. Jednocześnie w świecie realnym oraz na kilku poziomach snu. To wymaga od widza ciągłego skupienia, a także szybkiego przetwarzania informacji. Zakończenie filmu jest otwarte, przez co po seansie nie sposób nie myśleć o losie głównego bohatera.
Donnie Darko
Donnie Darko jest filmem bez wątpienia trudnym do zrozumienia. Przyznam się, gdy pierwszy raz go obejrzałem to miałem wrażenie, że przespałem jakąś jego część. Przy zakończeniu nie wiedziałem, co właściwie się stało. Film można rozumieć na mnóstwo sposobów. Słyszałem, że istnieje 10 różnych interpretacji a każda z nich jest spójna i logiczna. W filmie został poruszony temat podróży w czasie i stąd też te odmienne zdania. Jednak nie szufladkuj tego dzieła jako kolejne science fiction o podróżach w czasie. Myślę, że dwukrotne obejrzenie jest koniecznym minimum przy tej produkcji. Jeżeli poczujesz się sfrustrowany po pierwszym obejrzeniu, możesz za drugim razem obejrzeć wersje reżyserską. Jest ona nieco dłuższa i wyjaśnia pewne sprawy.
Fight Club
Niestety ciężko coś napisać o tym filmie nie zdradzając fabuły, poza tym obowiązuje mnie „pierwsza zasada” 😉 Polecam z całego serca i proszę nie myśleć, że jest to zwykły film o biciu się kilku gości w piwnicy. Zakończenie filmu sprawi, że będziesz myśleć o nim codziennie przez kolejny tydzień od obejrzenia.
Kontakt
Kontakt opowiada historię ambitnej naukowiec (Jodie Foster) badającej kosmos i poszukującym jakichkolwiek dowodów na istnienie obcych. Pewnego dnia odbiera zaszyfrowaną wiadomość, świat staje na głowie. Niektórzy się ekscytują, inni zaś wpadają w histerie. Film w genialny sposób przedstawia relacje nauki z religią. Głowna bohaterka jako naukowiec opiera się wyłącznie na empirycznych dowodach mówiąc o Bogu posługuje się Brzytwą Ockhama.
-„Co jest bardziej prawdopodobne? Wszechmogący, tajemniczy Bóg stworzył świat i nie daje dowodu swego istnienia? Albo On w ogóle nie istnieje i to my Go stworzyliśmy by nie czuć się tak samotnie”. Po pewnym wydarzeniu jej zasada obraca się przeciwko niej.
Wyspa tajemnic
Wyspa tajemnic przedstawia historię szeryfa federalnego, który stara się dowiedzieć, jak uciekła pacjentka ze strzeżonego szpitalu psychiatrycznego znajdującego się na wyspie. W czasie śledztwa szeryf dowiaduje się, że dziwne rzeczy dzieją się na wyspie i że on sam jest w niebezpieczeństwie. Interpretacja filmu zależy od nas, bowiem nie ma jednoznacznego zakończenia. Dzięki temu będziemy musieli wysilić nasze szare komórki i przeanalizować cały film.
Szósty zmysł
„I see dead people” właśnie z tego filmu pochodzi te słynne zdanie. Film opisuje historię małego chłopca z darem widzenia zmarłych. Jeżeli ktoś nie widział tego dzieła musi zobaczyć je koniecznie. Przyznam się, że byłem tak zszokowany zakończeniem, że zaraz po obejrzeniu zacząłem cofać film i zadawałem sobie pytanie „Jak to możliwe, jak tego wcześniej nie zauważyłem”. Po seansie zrozumiesz, co miałem na myśli.
Piękny umysł
Piękny umysł przedstawia historię geniusza matematycznego cierpiącego na chorobę psychiczną. W czasie filmu pokazany jest rozwój choroby oraz jej wpływ na postrzeganie rzeczywistości przez głównego bohatera. Film został tak nakręcony, aby widz wraz z głównym bohaterem mógł przeżywać jego chorobę, był jak on: zdezorientowany oraz skołowany. Wzruszająca historia, która gwarantuje masę przemyśleń po obejrzeniu.
To było 9 filmów psychologicznych wymagających myślenia, które warto obejrzeć. Wybór 10 filmu zostawiam Tobie! Dodaj w komentarzu tytuł z krótkim opisem uzupełniając moją listę 🙂